Tagasi ülesse

Shop

Eesti Disaini Maja

Eesti Disaini maja ja Festival Disainiöö @ Juu Jääb

Kunstiakadeemia tudengid ja õppejõud disainisid Juu Jääb festivali jaoks Muhumaale Hüpikhotellid, et leevendada magamiskohtade puudust.

Muusika ja disain kohtusid 2015 suvel Muhu saarel jõulisemalt kui kunagi varem. Jõud õhendasid kaks suurt festivali: Disainiöö ja Juu Jääb. Tulemusena sai otse festivali südames, Nautse karjamaadel, näha kolme liiki hüpikhotelle, mis valmisid EKA tudengite ja õppejõudude ühisaktsioonina ning Ühendkuningriigist tulnud disainiguru Alice Holmbergi valvsa pilgu all.

Idee sai alguse Juu Jääbi korraldaja Villu Veski tõdemusest, et 19 aastat kestnud festival vaevleb kroonilises magamiskohtade puuduses. See seab piirid ette ka paaripäevastele pereväljasõitudele. Juba 20 aastat koostööd teinud muusik Villu Veski ja disainer, Disainiöö korraldaja Ilona Gurjanova lõid kevadel käed ja otsustati appi kutsuda värskete ideedega EKA tudengid. Tootedisaini osakonna juhatajalt professor Heikki Zoovalt tuli positiivne vastus ning nädala pärast olid meeskonnad koos.

Osalesid tootedisaini, tekstiili ja arhitektuuri erialade tudengid. Keskkonnasõbralikkust rõhutas projekti juures seik, et enamus materjale on taaskasutus- või tootmisjäägid. Tudengite poolt edukalt käivitatud materjalide andmebaas Ring sai asjaliku väljundi ning leidus ka mitmeid abipakkuvaid tootjaid.

“Pilootprojekt peaks olema inspiratsiooniallikas ka edaspidiseks koostööks disainerite, tootjate ning kohaliku üldsuse vahel lahendamaks regionaalseid probleeme. Loodud hotelliprojekti saatus sõltub võimekusest seda mudelit edasi promoda, kas teistele festivalidele või sugulasi külla ootavatele saareelanikele,” sõnab koostöö üks ellukutsuja, EDL esinaine Gurjanova.

Nö “tärne” annab kasutamismugavuse ja stiilsuse eest hotellidele kõrgetasemeline rahvusvaheline zhürii, kuhu kuulus esindaja hotellide liidust, jazzmuusik, disainerid jt. Heategevusoksjonil oli võimalik uue hotelli omanikuks saada. Hotellides – nagu ette nähtud – on võimalik ööbida.

Valminud hüpikhotelle hindasid peale maineka zhürii ka festivalikülalised, kes andsid parimatele oma hääle, mille alusesl anti välja parimale disainitud hüpikhotellile publikupreemia.

Ka Eesti Disaini Maja pakkis oma kohvrid ja oli Juu Jääbi ajal Muhumaal, et suvitajatele eesti disain lähemale viia. Sai näha, katsuda ja osta Eesti disainerite loodud ja Eestis toodetud sisustusaksessuaare, tekstiili- ja nahatooteid ja nutikaid kingitusi. Loomehuvilised said osaleda nahadisaini töötoas.

Eesti Disaini Maja: www.estoniandesignhouse.ee
Festival Disainiöö: www.disainioo.ee